Silifke Haber, Silifke Vefat Haberleri, Silifke Son Dakika Haberler, Silifke 33 Haber, Silifke Trafik Kazası, Silifke Belediyesi Haberleri

Batık Tırnak Tedavisi

Sağlık Haberleri – Batık tırnak tedavisi nasıl yapılır? Çoğu insanda batık tırnak problemleri meydana gelmektedir. Beraberinde acı vermesinden dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir.

Batık tırnak tedavisi oldukça kolaydır. Ancak o bölgenin yumuşak olması gerekiyor. İlk olarak ayaklar sıcak suda bekletilmelidir. Gün içerisinde 1 kez yapılması o bölgenin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Batık tırnak olan bölge yumuşatıldıktan sonra tırnak makası ile yavaş yavaş kesilmelidir. Fakat bu işlemi yaparken dikkat edilmelidir. Aksi halde o bölgenin kanamasına neden olacaktır. Böylelikle batık tırnağın giderilmesine yardımcı olunacaktır. Batık tırnak meydana gelmemesi için sıkı ayakkabılar tercih edilmemeli ve nemli kalmalıdır. Vazelin sürerek oranın yumuşamasına yardımcı olunabilir.

Batık Tırnak Neden Olur?

Batık tırnak ayak tırnağının köşesi ya da kenarlarının yumuşak ete batması sonucu meydana gelen bir durumdur. Beraberinde acı, yanma ve kızarıklıklar meydana gelerek enfeksiyona neden olur. Batık tırnak problemleri genel olarak ayak baş parmağında görülmektedir. Tırnak batmasının pek çok yaygın nedenleri vardır. Tırnakları çok kısa kesmek, tırnakların yanlış kesimi ve parmakları sıkılaştıran ayakkabılar tercih etmek batık tırnağa neden olmaktadır. Batık tırnak mutlaka tedavi edilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. Aksi halde ciddi problemleri ortaya çıkartarak şişme görülecektir.

Batık Tırnağın Belirtileri

Batık tırnak problemlerinin birçok belirtileri vardır. Bunlardan ilki acı ve kızarıklıktır. Tırnağın etrafı şişmesi, yanma ve ağrı gibi hisler uyandırır. Bunların nedeni ise, enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

Batık tırnak göz ardına alınmaması gereken bir problemdir. Ciddi boyutlara taşıyarak mantar gibi sağlık problemlerini de ortaya çıkaracaktır.

Eczanelerden kremler temin ederek, o bölgeyi yumuşatmaya yardımcı olabilirsiniz. Pedikür işlemlerinde kesinlikle başkalarının malzemeleri kullanılmamalıdır. Aksi halde bakteriler bulaşabilir.

Tırnak makasları hijyenik olmalı ve dezenfekte edilmelidir. Batık tırnak problemlerinin ortaya çıkmaması adına ayak parmaklarını sıkılaştıran ayakkabılar giyilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkür ederiz.