- Advertisement -

Hangi Balık Hangi Ayda Yenir?

0 21

Sağlık Haberleri – Hangi balık hangi mevsimde tüketilmeli? Balık tüketimi; balıkların gelişme sürecine ve mevsimlere göre, farklılık gösterebilir. Avlanma takviminin de mevsimlere göre belirlendiği balık tüketiminde; balıkların yaşadığı denizlerin fiziki özellikleri, aynı cins balıkların lezzetini değiştirebilir.

- Advertisement -

Bu noktada; balıkların hangi aylarda gelişimini tamamladığı ve tüketim şekli, balık severlerin kişisel tercihlerine göre sofralarda yer alabilir.

Hangi Balık Kış Mevsiminde Tüketilmeli

Aralık, Ocak ve Şubat ayları; balık tüketiminin en fazla olduğu, kış aylarıdır. Kasım ayından başlamak üzere; hamsi, palamut, çinekop, uskumru, mezgit ve tekir en verimli dönemini geçirir. Fiyatların da siyah et ve beyaz et ayrımına göre değişiklik gösterebildiği kış aylarında; hamsi, uskumru ve palamut düşük fiyatları ile balık severlerin yüzünü güldürebilir.

Hangi Balık İlkbahar Mevsiminde Tüketilmeli

İlkbahar mevsimi; kaliteli balıkların, uygun fiyatlarla tüketilebildiği mevsim olarak dikkat çeker. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; kefal, kalkan, mezgit, barbun ve levrek türlerine, balık pazarlarında bolca rastlamak mümkündür. Nadiren uskumru da balıkçıların ağına takılabilir.

Hangi Balık Yaz Mevsiminde Tüketilmeli

Balıkçılar ve balık severler için; en verimsiz olarak değerlendirilen mevsim, yaz ayıdır. Özellikle Haziran ayında; balık çeşitliliği çok azdır. Dolayısıyla bu mevsimde; balık fiyatları, sezonun en yüksek seviyelerinde seyreder. Kılıç, levrek, tekir ve barbuna Haziran ayı bitimine kadar rastlanabilir. Temmuz ayında ise; sardalye ile birlikte, balık fiyatlarında ufak çaplı düşüşler yaşanabilir. Sardalye; Ağustos ayının sonuna kadar, tezgahlardaki yerini korur.

Hangi Balık Sonbahar Mevsiminde Tüketilmeli

Uskumru ve lüfer için verimli dönem Eylül ayının sonlarına doğru başlar. Uskumru ve lüfer sonbahar mevsiminde lezzetlidir ancak palamut daha yeteri kadar yağlanmamıştır. Uskumru ve lüfer Ekim ayına kadar en lezzetli dönemini yaşar. Kasım başlangıcı ile birlikte ise palamut gelişimini tamamlar ve uygun fiyatı ile bütçe dostu olarak değerlendirilebilir.

- Reklam -

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı