- Advertisement -

İshal Tedavisi

0 15

Sağlık Haberleri – İshal tedavisi nasıl yapılır? Bir sindirim sistemi bozukluğu olan ishal, dışkının normalden yumuşak ve sulu şekilde çıkması durumuna denir.

- Advertisement -

Tıp dilinde ise Diyare olarak bilinir. Vücutta su ve tuz kaybına sebep olduğu için özellikle bebeklerde önlem alınmazsa ölümle bile sonuçlanabilir.

İshal Belirtileri

Tuvalete sık çıkma ve dışkının renginin, kıvamının değişmesi, halsizlik, karın ağrısı, susuzluk hissi, baş ağrısı ve kramplar ishalin görülen belirtilerindendir.

İshalin Nedenleri

Bazı mikroorganizmalar (bakteri, virüs) bu hastalığın nedenlerindendir. Özellikle temiz olmayan çevrelerde yaşayan kişilerde ishale sık rastlanır.

Yani yeterince temiz olmayan ortamlar bu mikroorganizmaları bulaştırır. Bunun yanında bozuk olan yiyeceklerden dolayı da ishal rahatsızlığı yaşanır.

Diğer nedenler arasında bazı akciğer ve karaciğer rahatsızlıkları, üşütme ve bazı bağırsak hastalıklarını saymak mümkündür.

İshal Tedavisi

Bazı durumlarda ishal tıbbi yardım almadan da çözümlenebilir. Çoğu ishal vakası çok kısa sürelidir, aniden ortaya çıkar ve çabucak kaybolur.

Kaybedilen sıvı ve tuzun takviye edilmesi yoluyla vücuda takviye sağlanır. Lifli yiyeceklerin tüketimi ishal tedavisi için faydalıdır.

Patates, havuç, pirinç lapası, soyulmuş elma, yoğurt ve ayran gibi gıdaların da hem ishal kesici hem de takviye edici özellikleri vardır.

Özellikle yoğurtta bulunan yararlı bakteriler bağırsaklardaki zararlı bakterilerle savaşır ve ishal için koruma sağlar. Ama bazen durum, özellikle bebeklerde tıbbi destek alınmasını gerektirecek kadar ciddi olabilir.

Tedavi sürecinde; öncelikle dışkı test edilerek bakterinin türü belirlenir, gerekirse kan testi de istenebilir. Yetişkin biri için ishal kesilmiyorsa ishal kesici ilaç verilir ama bebeklerde ishal kesici ilaç kullanımı tavsiye edilmez.

Bakteri veya virüsün türü belirlendikten sonra bunların türüne göre tedaviye başlanır. Amaç mikroorganizmayı vücutta ortadan kaldırmaktır. Bu süreçte beslenmeye de çok fazla dikkat edilmesi gerekir.

- Reklam -

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı