- Advertisement -

Silifke Adam Kayalar

0 13

Silifke Adam Kayalar, Silifke Gezilecek yerler yazı serimizde ilk sırada geliyor. Sizin için Silifke’de gezilebilecek tarihi mekanları araştırdık.

- Advertisement -

Adam kayalar Mersin’in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Adam kayalar’da 11 erkek olmak üzere 4 kadın, 2 çocuk ile birlikte 1 keçi kabartması bulunmaktadır. Bu kabartmalar İ.S.II yy’dan kalma olup 9 niş içerisinde yer almaktadır.

Adamkayalar Hakkında

Kabartmaların bulunduğu yamaçta işlenen figürler en çok dört ölü ziyafeti kısmıdır. Bu kısımlarda tasvir edilen ölüler çoğunlukla yalnız veya eş ve çocukları ile birlikte tasvir edilmiştir.

Ayrıca kabartmaların bir kısmında erkek çocuklar ve iki erkek asker olarak tasvir edilmiştir. Kabartmaların bulunduğu yamacın orta kısımında ise sunak taşı bulunmaktadır. Bu sunak taşının solunda bir erkek, sağında ise bir kadın bulunur.

Kabartmalarda bir çok olay tasvir edilmiştir. Bunlardan bir tanesinde bir adam bir elinde keçi diğer elinde üzüm salkımı tuttuğu görülür. Diğer birinde ise oturan karısı ile vedalaşan ve ölü kimseyi tasvir ettiği düşünülen sahnedir.

Kabartmalarda son olarak elinde eşya bulunan bir adam ile anlamı hala çözülemeyen paltolu adam tasviri bulunur.

Yazıtların tarihi incelemelerinde İ.Ö 2’nci yüzyıla ait olduğu saptanmıştır. Kabartma çevresinde bir çok tarihi anıt ve lahit bulunmaktadır.

Adamkayalar Nasıl Gidilir?

Adamkayalar’a gitmek için özel aracınız ile Erdemli’ye bağlı Kızkalesi mahallesinden Silifke’nin Hüseyinler Köyü’ne giden asfalt yolu takip etmeniz gerekir. Bu yolun 5. kilometresinde batıya ayrılan 2 kilometrelik yolun sonunda şeytan deresi vadisine varılır.

Adamkayalar Ziyaret Ücreti

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Adamkayalar’a giriş ücretsizdir.

- Reklam -

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı