- Advertisement -

Silifke Frederik Barbarossa Anıtı

0 10

Silifke Frederik Barbarossa Anıtı, Mersin’in Silifke ilçesinde Silifke-Karaman yolu üzerinde bulunmaktadır. Roma İmrapratoru Frederik Barbarossa’nın bu bölgede ölmesi nedeni ile yapılmıştır.

- Advertisement -

Roma – Germen İmparatoru Frederik Barbarossa, 3. Haçlı seferini düzenleyerek Kudüs’e gitmek için yola çıkmıştır. Balkanlar üzerinde Anadolu topraklarına giren Haçlı Ordusu yapılan anlaşmalar ile çevresine zarar vermeden Konya önlerine kadar gelmiştir.

Her ne kadar Konya’ya saldırmadan geçeceğini söylese de, Frederik Barbarossa Konya’ya saldırarak şehri ele geçirmeye çalıştı.  Yaptığı işgal sonucu Konya’yı ele geçirdi ve 5 gün Konya’da kalarak yoluna devam etti.

Frederik Barborassa’nın Ölümü

Haçlı ordusu Göksu Irmağı vadisini takip ederek Akdeniz kıyılarına inmeyi planlamıştı.Bu plan sonucu Haçlı ordusu ve komutanı Silifke civarına geldi. Frederik Barbarossa’nın Göksu ırmağında boğularak öldüğü kesindir.

Ölümü ile ilgili kaynaklarda farklı görüşlerde ortaya çıkmaktadır. Bazı kaynaklar atının ürkmesi sonucu ırmağa düşerek öldüğünü, bazı kaynaklar ise serinlemek için suya girdiğini ve boğularak öldüğünü söyler.

Komutanlarının cesedini bulan Haçlı birlikleri, onu Kudüs’e götürüp gömmek için sirke dolu küpe koyarlar fakat istediklerini yapamazlar.

Frederik Barborossa’nın iç organları ve kalbi Tarsus’ta katedrale gömülüp; cesedin etleri kemiklerinden ayrıldı ve et kısmı Antakya’da Katedrale; kemikleri Sayda’da katedrale gömüldü.

Frederik Barborassa’nın Anıtı

Silifke Frederik Barbarossa Anıtı, 1971 yılında Alman Büyükelçiliği tarafından Frederik Barbarossa’nın boğulduğu yere taptırılan anıttaş Silifke – Konya karayolunun 9. kilometresinde yolun hemen sağ kenarındadır.

- Reklam -

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı