Silifke Tarihçesi | Haber Silifke
SON DAKİKA

Silifke Tarihçesi

Bu haber 15 Mayıs 2021 - 2:41 'de eklendi ve 22 okunma kez görüntülendi.

Silifke, bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biri olma özelliği taşır. Bu yazımızda sizlere ilçemiz Silifke tarihçesi hakkında bilgiler sunacağız.

Silifke Tarihçesi

Silifke’nin bilinen ilk tarih topluluğu İ.Ö 3000 yıllarında Altaylar’dan gelen ve Adana ile Antalya arasın yerleşen ve Türk kökenli olan Luvilerdir.

Luviler bölgede güçlü hakimiyet sağlayamadığı için önce Arzavalılar sonra ise Frigliler bölgede haki olmuşlardır. Sonrasında ise Kızvanta krallığı bölgede egemen olmuştur.

Silifke ve çevresinde belli dönemlerde koloniler kurulmuştur. Asurluların yıkılmasından sonra bölgede Kilikya Krallığı 200 sene hakimiyet sürmüşlerdir. Belli dönemlerde farklı krallıkların hakimiyetine giren Silifke bölgesinde tam bir hakimiyet savaşı verilmiştir.

Silifke’nin Kuruluşu

Makedonya Kralı Büyük İskender bu savaşa son vererek bölgeye haki olmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra generalleri arasında çıkan savaş sonrası Suriye’nin bir kısmı ile Silifke bölgesi Selefkos Nikador’a kalmıştır.

Selefkos Nikador bugünkü Taşucu’nda bulunan halkı bölgeye getirerek Silifke’yi kurmuştur. Selefkos Nikador değişik bölgelerde kendi adına dört Silifke  şehri kurmuş bugün sadece bilenen Silifke varlığını sürdürmüştür.

Selefkos Nikador’un ölümünden sonra bir süre hakimiyet kavgaları yaşanmış. Sonra sırası ile bölge Mısır Krallığı ve Roma Krallığı ele geçiriyor.

Silifke’de Roma İmparatorluğu Hakimiyeti

Roma imparatoru Konstantin’in Hristiyan olması ile krallıkta Hristiyanlık serbest olur. Roma İmparatorluğunun iki bölünmesi ile Silifke Bizans toprakları içinde kalır ve Ayetekla’nın Silifke ‘de yaşaması nedeni ile Silifke Hristiyan dünyası için tam anlamı ile bir hac merkezi olmuştur.

647 yılında Emevi komutanı İbn-i Keys Silifke kıyılarına çıkması ile Silifke bölgesi İslamiyet ile tanışır.Abbasi halifelerinden Mutaassım’ın Bizans’a düzenlediği seferlerde bir çok asker Türk soyundan oluşmaktaydı. Ve bu birliklerin konaklama alanı Silifke ve çevresiydi. Bu seferler sonucu Silifke bölgesi Türklerle tanışmış oldu.

Silifke’de Selçuklu Devleti Hakimiyeti

Selçuklu Devletinin Anadoluyu fetih mücadelesinde Silifke, 1067 yılında Selçuklu’lar ile tanıştı. Anadoluya gelen Müslüman Türk boyları Karaman üzerinde Silifke’ye gelmiş ve bölge Türkmen ve yörük adı ile anılmaya başlanmıştır.

III. haçlı seferi komutanlarından Alman imparatoru Frederik Barbarossa’nın da Filistin’e giderken 10 Haziran 1190 günü Göksu ırmağını geçerken Silifke de boğularak öldüğünü tarih yazmaktadır.

Bölge Anadolu Selçukluların eline geçtikten sonra Ermenilerle bölgede hakimiyet savaşları yaşandı. Yapılan savaşlar sonucu Silifke’nin yönetimi Karaman Beyliği’nde kaldı.

Silifke’de Osmanlı Hakimiyeti

Daha sonraki yıllarda Silifke Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Belli bir süre Kıbrıs’a bağlı kalan Silifke daha sonra 1868 yılında Adana eyaletine bağlandı ve sancak merkezi oldu.

1918 yılında Çukurova bölgesinin Fransız işgali nedeni ile Silifke İçel adı ile Adana’dan ayrılarak içişleri bakanlığı kararı ile il oldu.

Sancak isimlerinin 1924 yılında kaldırılması ve valilik deyimlerinin kullanması ile Mut,Gülnar,Anamur Silifke il merkezi haline geldi. 1933 yılında çıkan kanunla ise merkez Silifke’den Mersin’e geçti. Bu şekilde Silifke ilçe haline geldi.

2002 yılında çıkan kanunla İçel ismi yerine Mersin ismi kullanılmaya başlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.